insmallworld

cestování - fotografie

Jezero Weiseensse perlou Korutan

Korutany

Když mi tehdy můj přítel ukázal poprvé Weissensee bylo zamrzlé. Bylo to kolem Vánoc a vše vypadalo tak pohádkově. Lidé na jezeře bruslili a my jsme se na tom silném ledu jen procházeli ruku v ruce a plánovali si jak tu jednou budeme bruslit i s nějakým tím malým zlatíčkem. A to jsem vůbec o této perle Korutan ještě nic nevěděla..

Po několika návštěvách v zimě i v létě jsem toto letovisko chtěla přirovnat ke Kitzbühelu. Měla jsem pocit, že je velmi prestižní a jezdí sem “smetánka”, ale manžel mě vyvedl z omylu. Na to jsou v Rakousku jiná místa. Navíc by jste na první pohled vůbec neřekli, že se jedná o ledovcové jezero. A už vůbec né, že je to jedno z nejvýše položených velkých jezer v Korutanech (930m n.m.).

My jsme si zde udělali procházku kolem jezera ještě s kočárkem. Chtěla jsem napsat minulé léto, ale už to jsou dva roky. Taky vám to s těmi dětmi tak utíká ? Z centra, kde jsme zaparkovali za pár eur na Parkplatz am Weißensee, jsme přešli přes most na druhý břeh a podél něj se dostali až k velmi pohádkové kavárně s terasou nad jezerme. Jedná se vlastně o hotel Ronacherfels.

Náš instagramový příspěvek z této procházky najdete tady. A mapu zde. Je to přibližně 5km, takže vám to hodinku zabere než si usednete s kávou na té snové jezerní terase.

Dále už to jde jen po svých, cestička vede lesem a je plná prorůstajících kořenů, takže kočárek opravdu ne. Ale za procházku to rozhodně stojí. Pokud nebudete chtít po svých, právě u restaurace můžete nastoupit na výletní loď Alpenperle, která křižuje jezero a zastavuje střídavě na pravém a levém břehu, takže můžete kdykoliv nastoupit a vystoupit. Pokud by jste se přeci jen rozhodli a měli na to projít si jezero pěšky celé, pak ujdete 23km. I když turistická a schůdnější je spíše ta protilehlá strana od parkoviště po které jsme šli my. Most rozděluje pomyslně jezero na dvě části, loď jezdí jen na té větší a i tam stojí za to vyrazit na procházku. My jsme se v zimě procházeli na té menší po ledu.

Weissensee
Po jezeře jezdí od roku 2014 výletní loď Alpenperle o kapacitě 225 cestujících, jde o první hybridní dieselelektrickou loď v Rakousku. V zimě se na hladině jezera tvoří největší upravovaná ledová plocha v Evropě, která obsahuje bruslařskou dráhu, několik kluzišť, hřiště na hokej a hřiště na curling.
zdroj Wikipedie

Tentokrát jsme si na loď nastoupili hned na začátku uprostřed mostu a projeli si jezero celé. Bylo to záměrem naší letošní dovolené, prohlédnou si všechna ta jezera z vodní hladiny. A opravdu je to zase jiný zážitek. Stejně tak podívat se až na úplný konec a druhou stranu Weissensee. Zde si už připadáte jako někde v Karibiku. To bylo to první co mě napadlo a jak jsem později při psaní tohoto článku zjistila, že nejsem jediná. Tomáš Hájek z Objevíme svět to zmiňuje ve svém článku na Turistika.cz taktéž a dokonce i Jamese Bonda. Díky vápenci má voda zde velmi krásnou azurovou barvu a prý v tom mají zásluhu i speciální řasy. A to není vše, jelikož toto jezero má právě v těchto místech hloubku až neuvěřitelných 99m. Navíc zdejší voda je označována jako pitná, protože je na její kvalitu velmi dbáno a jsou zde přísná pravidla. Povolen je pouze ekologický způsob dopravy (spalovací motory jsou zakázány).

Co se vody v Rakousku týče, chvíli mi trvalo dovolit si stejně jako místní pít přimo ze zdroje. Studánky byly v pohodě, ale napili jste se někdy z řeky nebo jezera ? Já ještě pořád mívám zvláštní smíšené pocity 🙂

A k těm rozměrům jezera, délka je 11,6km a v nejširším místě má až 900m, takže je to výlet opravdu na nejméně celé dopoledne a klidně i celý den pokud si budete chtít někde svou vyjíždku lodí přerušit a projít si to po svých. Rozhodně doporučujeme!

Samotné koupání, jak už je v Rakousku u takovýchto populárních jezer zvykem, bývá omezené. Pozemnky jsou většinou soukromé a vedou až přímo k jezeru, takže se buď musíte ubytovat v některém z hotelů, kterým tyto pozemky patří a pak máte přístup na krásnou soukromou pláž, dětské hřiště i lehátka. Nebo je tu možnost veřejné plovárny nedaleko centra města. Viděli jsme zde i pár menších volných přístupů do vody, ale těžko v těchto místech zaparkujete a ty přístupy ani moc nevypadají vhodné pro děti. Takže doporučujeme Strandbad. A na těchto stránkách najdete i více o ubytování a kempingu právě na tomto místě.

Co ještě se dá dělat u jezera Weissensee ? Více tipů najdete na austria.info. A to jak na zdejší horskou cyklistiku, vodní sporty na jezeře, ale i něco pro fajnšmekry. I zde mají tipickou rakouskou slevovou kartu a na těchto stránkách najdete i tipy na ubytování.

Více informací pak naleznete přímo na stránkách Weissensee.

Takže na závěr bychom to shrnuli. Za nás je to skvělé místo pro výlet s dětmi. V zimě sem můžete na brusle, na lyže i pro ty nejmenší, ale díky nedalekému Nassfeldu (Hermagor) i pro nejzdatnější lyžaře. V létě pak na dlouhou procházku, která se dá zkrátit výletní lodí hned v několika místech na obou březích. Na koupání je tato nádherně modrá voda s viditelností až do 6m ale spíše ve velmi teplých dnech, kdy dostahuje teploty prý až 25°C (to vám ale potvrdit bohužel nemůžeme). Otužilci kdykoliv! Což asi bude jeden z důvodů proč místní obyvatelé se dožívají opravdu vysokého věku. 80 let zde není vyjímkou. Těch jezer na koupání a i teplejších je v této oblasti víc. O těch ale zase příště…

Tip navíc : podtržený text obsahuje odkazy na které stačí kliknout

Video o této lokalitě najdete opět i na naší IGTV (viz níže).

Weissensee v zimě

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 insmallworld

Theme by Anders Norén